Reprezentanții Episcopiei de Bălți, prezenți la ședința Adunării Naționale Bisericești

Miercuri, 28 februarie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a participat la ședința de lucru a Adunării Naționale Bisericești care s-a desfăşurat în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei, aceasta fiind prezidată de către Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

Înainte de deschiderea ședinței, în Sala „Europa Christiana” din Palatul Patriarhiei,Preasfințitul Paisie Sinaitul, Episcop Vicar Patriarhal, a săvârșit o slujbă de Te Deum în prezența ierarhilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Episcopia de Bălţi este reprezentată în Adunarea Națională Bisericească, de: PC preot Mihail Nedelcu, domnul Valentin Chilat și domnul Victor Glavan.

Adunarea Națională Bisericească este organismul central deliberativ al Bisericii Ortodoxe Române pentru problemele administrative, sociale, culturale, economice și patrimoniale, alcătuit din câte trei reprezentanți ai fiecărei eparhii a Bisericii Ortodoxe Române, un cleric și doi mireni, delegați de adunările eparhiale pe termen de 4 ani.