Slujbă arhierească în mijlocul comunităţii „Tuturor Sfinţilor” din Floreşti

Duminică, 7 aprilie 2024, ziua când creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat (stilul vechi), au sărbătorit Buna Vestire, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunităţii „Tuturor Sfinţilor” din Floreşti (preot paroh - Marian-Cosmin Grigore, protopop de Soroca şi Floreşti).

În cadrul Sfintei Liturghii a fost hirotonit diacon domnul Eduard Ceban.

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la cinstirea Sfintei Cruci în Biserica Ortodoxă, la cultul Maicii Domnului în Orotdoxie, la misiunea noului slujitor al Episcopiei de Bălți și la activitatea părintelui Marian-Cosmin.

PS Antonie l-a gratificat pe părintele paroh Marian-Cosmin Grigore pentru activitatea sa misionar-pastorală cu distincția episcopală Ordinul „Crucea Bălțeană pentru clerici”.

Părintele paroh Marian-Cosmin Grigore i-a mulţumit ierarhului pentru slujbă şi binecuvântare arhierească acordată comunității și l-a inviatat pe Ps Antonie să mai vină în mijlocul comunității „Tuturor Sfinţilor” din Floreşti și cu alte ocazii.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.