Denia din Joia Mare la Mănăstirea Chirilovca

În seara zilei de joi, 02 mai 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat Denia celor 12 Evanghelii la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

După Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit la Postul Mare ca perioadă de pregătire pentru Slăvitul Praznic al Învierii, oprindu-se, în detalii, la evenimentele pe care le trăim în Sfânta şi Marea Joi: spălarea picioarelor ucenicilor, Cina cea de Taină, rugăciunea din Ghetsimani şi vânzarea Domnului de către Iuda.

PS Antonie le-a dorit celor prezenţi să ajungă cu bine în ziua de Paști și să se împărtășească de Lumina Sfântă a Slăvitei Învieri.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălți