PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Chirilovca

În Noaptea Sfintelor Paşti, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Slujba Învierii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

Scrisoarea pastorală la Învierea Domnului a PS Antonie a fost citită de către PC Părinte Arhidiacon Marius Mihai Anton.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, PS Antonie a rostit un cuvânt de felicitare la Slăvitul Praznic al Învierii și a citit rugăciunea de sfinţire a prinoaselor pascale, după care le-a sfințit, salutându-i pe toţi cu tradiţionalul: „Hristos a Înviat!”.

Locțiitoarea de stareță, rasofora Maria, i-a mulțumit PS Antonie că și în acest an ierarhul Episcopiei de Bălți a slujit, în noaptea de Înviere, la Mănăstirea Chirilovca.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi