O candelă a unității naționale va arde și la Mănăstirea Copou, Iasi

Duminică, 19 mai 2024, de ziua Femeilor Mironosițe, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Sfinţii Atanasie şi Chiril” și „Femeile Mironosițe” din Copou, Iași (Stareță – Pcuv. Stavroforă Maria-Magdalena Vrânceanu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la rolul Femeilor Mironosițe în vestirea apostolilor minunea Învierii și la rolul femeii creștine în păstrarea și transmiterea credinței din generație în generație.

Așa cum obișnuiește Episcopul de Bălți să dăruiască o candelă sfântului locaș, unde oficază pentru prima dată Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, candelă care să ardă pentru unitatea neamului românesc, PS Antonie a donat una și Mănăstirii Copou, Iasi. PS Antonie le-a rugat pe măicuțe, dar și pe cei prezenți la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie să se roage, în rugăciunile lor de dimineață și de seară și pentru Basarabia.

Maica stareță, Maria-Magdalena, l-a asigurat pe PS Antonie că va avea grijă ca flacăra candelei să ardă, la Mănăstirea Copou, Iasi, pentru Basarabia și pentru neamul românesc. Maica stareță i-a mulțumit PS Antonie pentru vizită și binecuvântare acordată obștii monahale și i-a dăruit ierarhului de la Bălți un epitrahil și omofor, confecționat de maicile de la mănăstire.

La Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost prezent și Pcuv. Arhimandrit Arsenie Hanganu, exarh zonal și starețul Mănăstirii Cetățuia.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.