Femeile creştine, omagiate la Bălţi

Duminică, 19 mai 2024, de ziua cinstirii Femeilor Mironosiţe, în sala Palatului Municipal de Cultură din Bălți s-a desfășurat, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălţi, cea de-a treia ediție a Spectacolului dedicat femeilor creştine „Sărbătoarea inimilor smerite și iubitoare”.

Spectacolul a debutat cu meditația „Rolul femeii în societate, familie și Biserică” susținută de PCuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Petre, Consilier eparhial în cadrul Sectorului de misiune, statistică și prognoză al Arhiepiscopiei Iașilor și starețul Mănăstirii Bucium din Arhiepiscopia Iașilor.

Pe scena Palatului Municipal de Cultură din Bălți au urcat Corul „Sfânta Teodora de la Sihla” al Societăţii Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi, Ansamblul folcloric „Trandafir” din satul Bălășești, rn. Sîngerei (conducător artistic Ina Borș, acompaniament Cristian Ciobanu), Ansamblul folcloric „Cimbrișor” din satul Sloveanca, rn. Sîngerei (conducător artistic Mariana Galben), domnul Enache-Nicolae Lunga, student la Academia de Muzică și Artă din Chișinău, Ansamblul folcloric „Dorul Basarabiei” din Strășeni (conducător – Larisa Baranovschi), Studioul artistic „Flagrant” din Bălți (conducător Irina Condratiev), domnișoara Ilinca Bold și pianistul Constantin Sandu.

Oaspeții de onoare ai spectacolului au fost cunoscuții interpreți de pe ambele maluri ale Prutului Ioana Căpraru, Anișoara Puică și Dan Doboș.

La final, PS Antonie a mulțumit tuturor celor care s-au implicat în organizarea Spectacolului dedicat femeilor creştine și a menționat că evenimentul s-a dorit a fi un omagiu adus femeilor creștine - bunicilor, mamelor, surorilor – tuturor celor care cu dragoste și jertfă au contribuit la păstrarea credinței ortodoxe în familie și societate.

PS Antonie a gratificat, de ziua Femeilor Mironosiţe, cu cea mai înaltă distincție a Episcopiei de Bălți pentru mireni „Crucea Bălțeană” două doamne – Vera Antoci din satul Condratești, rn. Ungheni, și Nina Guțu din satul Răuțel, rn. Fălești, pentru promovarea valorilor creștine și susținerea construcției sfintelor lăcașe. PS Antonie a menționat cu diplome de gratitudine și câteva doamne, membre ale Societății Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi pentru susținerea activităților Episcopiei de Bălți.

Spectacolul a fost moderat de doamna Viorica Furtună, directorul artistic al Palatului de Cultură din Municipiul Bălți şi dl Victor Grigor, Șeful Secției pentru educație, cultură și viață studențească din cadrul USARB.

Cea de-a treia ediție a Spectacolului dedicat femeilor creştine „Sărbătoarea inimilor smerite și iubitoare” a fost organizat de Societatea Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi (președintă – doamna Liliana Lungu) și Asociația pentru Conservarea Patrimoniului Cultural din Bălți (președinte- dl Mihail Verhovețchi), cu sprijinul Episcopiei de Bălți.

Prima ediție a Spectacolului dedicat femeilor creştine „Sărbătoarea inimilor smerite și iubitoare” a fost organizată în data de 12 mai 2019, cea de-a doua ediție – în ziua de 30 aprilie 2023.