Grupul catehetic „Sfântul Ștefan cel Mare” din cadrul Episcopiei de Bălți, premiat de Patriarhia Română

Luni, 20 mai 2024, grupul catehetic „Sfântul Ștefan cel Mare” din cadrul parohiei „Sfântul Antonie cel Mare și Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” din municipiul Bălți a Episcopiei de Bălți (fostă a Hotinului) (preot paroh – PC protoiereu Dorian Revenco, protopop de Bălți) a fost premiat de Patriarhia Română. Premierea a avut loc în cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos - Cuvântul care vindecă”, ediția a XVI-a, și s-a desfășurat în aula Centrului pentru formare continuă „Dumitru Stăniloae” din București. Premiile au fost înmânate, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop vicar patriarhal. Premiile au constat în Diploma anului omagial 2024 (pentru coordonator și grupul catehetic) și un set de cărți duhovnicești de la Editurile Patriarhiei Române.

Marți, 21 mai 2024, tinerii și coordonatorii de proiect au participat la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie oficiată cu ocazia sărbătoririi hramului istoric al Catedralei Patriarhale, Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena, unde au primit binecuvântarea patriarhală de la Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Cele 32 de echipe câștigătoare din cadrul Patriarhiei Române au fost reprezentate de câte un coordonator și unul dintre tinerii grupului catehetic. Episcopia de Bălți a fost reprezentată, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălți, de PC protoiereu Igor Roșca, protopop de Edineț și Dondușeni și tânărul Radu-Ioan Revenco.

Concursul Național Catehetic „Hristos - Cuvântul care vindecă” a fost organizat, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, de Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române în parteneriat cu Ministerul Educației, în perioada 1 noiembrie 2023 – 21 mai 2024, în contextul declarării de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a anului 2024 - „Anul omagial al pastorației şi îngrijirii bolnavilor și Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi”.

Concursul Național Catehetic „Hristos - Cuvântul care vindecă” s-a adresat copiilor şi tinerilor participanți la grupele catehetice din parohiile aflate în ţară şi în diaspora românească, preoţilor coordonatori de grup catehetic, profesorilor de religie şi altor educatori creștini din cadrul Patriarhiei Române. Concursul Național Catehetic „Hristos - Cuvântul care vindecă” este parte din Programul Național Catehetic „Hristos împărtăşit copiilor”.