Conferința preoțească dedicată Anului omagial din Patriarhia Română

Vineri, 24 mai 2024, după oficierea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii şi a unui Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra Episcopiei de Bălţi, cu ocazia împlinirii a șase ani de la revenirea episcopului canonic în istoricul scaun episcopal de la Bălţi și a zece ani de la hirotonia întru arhiereu a PS Părinte Antonie, la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din Bălţi, s-a desfășurat Conferința preoțească organizată în contextul declarării anului 2024, în Patriarhia Română, „Anul omagial al pastorației şi îngrijirii bolnavilor și Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi”.

Referatul cu tema: „Boala și suferinţa - un prilej de apropiere de Dumnezeu. Rolul preotului în vindecarea și îngrijirea sufletului și a trupului”, a fost suținut de PC părinte Dumitru Păduraru, preot misionar de caritate la spitalul de Pneumosftiziologie din Iași și slujitor la biserica „Sfinții Atanasie și Chiril” din Iași, Arhiepiscopia Iașilor.

Părintele Dumitru Păduraru a vorbit despre specificul pastorației bolnavilor, iar preoții au avut ocazia de a pune diferite întrebări referitoare la particularitățile misiunii preoțești în spital.

PS Antonie i-a mulțumit părintelui Dumitru pentru deschiderea cu care a venit la Bălți pentru a împărtăși din experiența sa de preot în spital preoților din Episcopia de Bălți.