PS Antonie și-a serbat ziua de naștere 

Miercuri, 29 mai 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh - protoiereu Valeriu Ursu).

Sfânta Slujbă a fost oficiată cu ocazia sărbătoririi zilei de naştere a Preasfinţiei Sale. În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie s-a rugat pentru sufletele părinţilor săi, Metodie şi Teodora.

În cuvântul său, Preasfinţitul Antonie a mulţumit Bunului Dumnezeu pentru toate binefacerile primite de-a lungul vieţii.

PS Antonie a mulțumit preoților care sprijină activitatea Episcopiei de Bălți, menționând că sunt multe proiecte care necesită multă muncă și dăruire.

La ceas aniversar, PS Antonie a fost felicitat de ierarhii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, de consilierii episcopali, de colegi de la facultăţile de Medicină şi de Teologie, de clerici şi enoriaşi din cadrul Episcopiei de Bălţi.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi