Înălțarea Domnului la Făleşti

Joi, 13 iunie 2024, de sărbătoarea Înălțarea Domnului, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Făleşti (preot paroh – protoiereu mitrofor Gheorghe Eşanu, protopop de Făleşti).

În cuvântul de învățătură rostit la finalul Sfintei Liturghii, PS Antonie s-a referit la

praznicul Înălțarea Domnului și la învățăturile pe care un creștin trebuie să le rețină din ultima minune a Mântuitorului săvârșită asupra propriei persoane.

PS Antonie a apreciat activitatea pastoral-misionară desfășurată de către părintele Gheorghe în Fălești și i-a mulțumit pentru susținerea activităților Episcopiei de Bălți.

Părintele Gheorghe i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită și binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi sa mai vină la Fălești şi cu alte ocazii.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.