PS Antonie a ofciat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Chirilovca

Vineri, 28 iunie 2024, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la folosul Tainei Sfântului Maslu ca remediu pentru vindecarea sufletului și a trupului omului, subliniind că toată vindecarea vine de la Bunul nostru Dumnezeu, de la Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre.

Ierarhul le-a vorbit celor prezenți și despre copia icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu, care a fost donată, Mănăstirii Chirilovca, de către PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu, și i-a îndemnat pe cei prezenți să păstreze credința ortodoxă și să cinstească Sfintele Icoane.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi