Sfântul Voivod Ştefan cel Mare, comemorat la Drochia

Marți, 2 iulie 2024, în Parcul Central din municipiul Drochia, s-a desfășurat, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălţi, cea de-a V-a ediţie a Spectacolului Comemorativ „Sfântul Ştefan cel Mare – atletul lui Hristos”. Acţiunea cultural-religioasă a fost organizată de Episcopia de Bălţi în parteneriat cu Direcția Cultură, Turism, Tineret și Sport Drochia (șefă Direcție - dna Cristina Țurcanu), Asociația pentru Conservarea Patrimoniului Cultural din Bălți (președinte - dl Mihai Verhovețchi) și Societatea Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi (președintă – dna Liliana Lungu).

Comemorarea Sfântului Voivod Ştefan cel Mare la Drochia a început cu depunere de flori la monumentul din centrul Municipiului Drochia de către PS Antonie, Episcopul de Bălţi, domnul Vasile Cemortan, președintele raionului Drochia, împreună cu funcționarii consiliului raional.

În debutul Spectacolului, cuvinte de salut au adresat: PS Antonie, Episcopul de Bălţi, domnul Vasile Cemortan, președintele raionului Drochia, domnul Vitalie Josanu, Şef adjunct al Oficiului teritorial al Cancelariei de Stat Soroca, Guvernul R. Moldova, și doamna Nina Cereteu, primarul orașului Drochia.

În cadrul Spectacolului Comemorativ au evoluat: Ansamblul folcloric „Altița” din or. Drochia (conducător artistic - dna Lucia Rotaru), Ansamblul folcloric „Buciumul” din or. Drochia (conducător artistic – dl Alexei Pânzaru), Ansamblul de chitariști „Punctul pe i”, din or. Drochia (conducător artistic – dl Vitalie Birgău), Victor Cemortan, Orchestra „Barbu Lăutaru” (dirijor Mihai Verhovețchi), interpreții Valeriu Cebanu, Stela Melnic, Viorica Furtună, Dina Morari și Ionel Prodan.

Doamna Aurelia Mocanu, profesoară de istorie și directorul Liceului Teoretic „Viorel Cantemir” din satul Sofia, rn. Drochia, într-un discurs concis, a evocat chipul Sfântului Domnitor Ștefan cel Mare.

Invitatul de onoare al Spectacolului Comemorativ de la Drochia a fost dl Viorel Burlacu, cunoscut compozitor, profesor, chitarist, interpret, orchestrator și aranjor din Basarabia. Spectacolul a fost moderat de dna Cristina Țurcanu, șefa Direcției Cultură, Turism, Tineret și Sport Drochia.

La sfârșitul Spectacolului, PS Antonie a înmânat diplome de gratitudine și a gratificat Ansamblul folcloric „Altița” din or. Drochia și ansamblul folcloric „Buciumul” din or. Drochia cu ordinul „Crucea Bălțeană”, cea mai înaltă distincție a Episcopiei de Bălți pentru mireni.

Spectacolul Comemorativ „Sfântul Ştefan cel Mare – atletul lui Hristos” constituie un omagiu adus Sfântului Voievod în ziua lui de cinstire liturgică. Primele trei ediţii ale Spectacolului Comemorativ au fost organizate de Episcopia de Bălţi (fostă a Hotinului), la Cetatea din Soroca, (2 iulie 2019, 2 iulie 2021 și 2 iulie 2022), iar a patra ediție a avut loc la Centrul de Creație și Agrement „Lora Găină” din orașul Fălești (2 iulie 2023).

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi